Kokkuvõte

Kuidas seda kõike nüüd lühidalt kokku võtta? Meeldejääv, üllatusi pakkuv, huvitav ning sündmuste- ja elamusterohke reis oli.
Euroopas elavat inimest (vahet pole kas kesk- või ääre-Euroopas) on õnnistatud sellega, et käeulatuses on nii palju kardinaalselt erinevaid rahvaid, kultuure ja ajaloost läbi vettinud paiku. Ole ainult mees (või naine) ning sõida. Seekordne sõit lõunasse aitas meil veidi lahti mõtestada paika, mida on nimetatud nii Jugoslaaviaks kui Balkaniks. Noh need on need paganama riigid, kes Eurovisioonil balalaikade ja rütmimasinatega käivad ning üksteisele hääli annavad (samal ajal mõtleb seesama mõtleja, et „no Läti, Leedu, Soome ja Skandinaaviamaad ikka meie eurotümpsule/-ballaadile punkte annavad“). Just selliseid piiratud seisukohti läksime me enda jaoks murdma.
Ning ära me need ka murdsime. Sloveenia, Horvaatia ning Bosnia ja Hertsegoviina avasid meile selle lühikese külaskäiguga oma näo ja identiteedi ning umbmäärase Jugoslaavia asemel tekkis ajukelmesse kolm väga selgesti eristuvat maad (Jugoslaavia alla käinud riike on muidugi veel, aga see on juba teine jutt). Mägine ja roheline Sloveenia, kivine ja kaunite rannikulinnadega Horvaatia ning ürgne ja vastuoluline Bosnia ja Hertsegoviina.
Mida saab aga kõigi kohta öelda on see, et need kõik on suurepärased sihtkohad omapäi reisimiseks. Majutuskohti on lademetes, hinnad on väga mõistlikud, inimesed on sõbralikud ning euroopalikke mugavusi (nt pangaautomaatide ja bensiinijaamade rohkus, kiirteed jne) leiab igast riigist. Loomulikult oleks sealkandis tegemist palju rohkem kui meie oma kitsasse ajaperioodi suutsime ära mahutada. Tuleb vaid leida enda jaoks see nurk, mis kõige rohkem meele järele on – on see siis loodus, ekstreemsport, päevitamine-ujumine, ajalugu, mägironimine, matkamine või kasvõi kohalike napsude liigtarbimine – ning reis ette võtta.
Küsimuste ja kommentaaride jaoks on nii mailiaadress (lehe ülaosas) kui kommentaarium avatud. Vastused ei pruugi tulla operatiivselt, kuid tulemata nad ei jää.
Täname kõiki, kes viitsisid meie reisist lugemise ja/või piltide vaatamise kaudu osa võtta. Loodetavasti tekkis mõnel selle tulemusena kuklasse väike mõte, et „võiks isegi kunagi sinnakanti sattuda“. Uskuge, mind – see on hää mõte. Sloveenia, Horvaatia ning Bosnia ja Hertsegoviina on igaüks eraldiseisvana külastamist väärt paigad, kuid nagu võisite siit lugeda, on neid võimalik üsna mugavalt mahutada ka ühtse ringreisi sisse. Seega lõpetuseks soovime kivi kotti, häid rännumõtteid ning nende mõtete teostamist.


Kommentaare ei ole: