Kae nalja – purjus mootorratturid polnudki meie hurtsiku kõrval seisnud autot segi peksnud. Öösel, kui meie vastasmajades elutsev motogäng (kui selliseid nahka riietatud 40-50 aastaseid kontoritöötajate nägudega inimesi nii saab nimetada) peolt tagasi jõudis, igatahes testiti pool tunnikest oma rataste mürataset. Seisti ühe koha peal ja siis keerati lihtsalt gaasi põhja – vruuuum- vruuum-vruuuuuuuuum… Ju siis on sellel asjal mingi võlu, meie unesegastena igatahes neid positiivseid momente sellest tegevusest üles ei leidnud. Selle asemel tekkis pähe kujutluspilt kuidas sammun põleva tõrvikuga nende rataste juurde ja siis upitan kõigile tsiklitele punase kuke sadulasse, ise hüsteeriliselt naerdes.
![]() |
Turg Spliti vanalinna külje all |
![]() |
Spliti katedraal ja kellatorn |
Viskasime oma rätikud liiva peale (esimest korda Horvaatias) peaaegu tühjas rannas ja nautisime mõnda aega hilise suve mõnusid. Päikesel võis lasta keha peale paista suhteliselt vastutustundetult, sest ega ka seal see sügisene päike nüüd kõige paremini ei võtnud. Siiski väike lootus jäi, et koju läheme pruunimana kui siia jõudes olime.
Vesi oli meres äärmiselt soe, peamiselt ilmselt seetõttu, et see oli madal. Kui mujal randades ronisid mööda redelit merre ja praktiliselt kohe oli sinu all mitu meetrit vett, siis siin võisid ujuda kuni ujumisala äärt tähistavate poideni ja ikka oli sügavus seal 2 meetri ringis.

Split on arvatavasti Horvaatia üks tuntumaid linnu, vähemalt eestlaste jaoks. Kes teab sealset pika ajalooga muusikafestivali, kes seal peetud spordivõistlusi, kes linna pikka ja kirevat ajalugu, kes lihtsalt linna kui populaarset suvituspaika. Variante on. Samas ei tähenda Horvaatia suuruselt teine linn mitte ülisuurt cityt vaid hoopis 1,5 Tartu suurust rannikukuurorti, millel on väga vinge vanalinn ja suur kruiisilaevade sadam.
![]() |
Vaade Spliti sadamale ja palee välismüürile |
Rooma Impeeriumi ajal sai Spalathosest Spalatum, edasi Spalatro ning viimasest nimest tekkiski lõunaslaavi versioon Split. Erinevad valitsejad on paika veel nimetanud ka Spalatoks ja Spljetiks, kuid Split on sellest onomastilisest (ehhee, aeg vist käsi ÕS-i järele sirutada - vt onomastika) lahingust väljunud kilbiga.
Kreeklased panid oma tared siia paika püsti seetõttu, et ümberkaudsete Illüüria hõimudega bisnesit teha. Äri sujus ja linn kasvas, kuigi tolleaegne piirkonna keskus oli (nagu ka varasemalt mainitud sai) Salona. Salona jäi keskuseks ka Rooma ajal, kuni saabus hetk, mil üks vananev ja haige Rooma keiser otsustas oma kodukanti surema tulla. Selle keisri nimi oli Gaius Aurelius Valerius Diokletianus Augustus, sõpradele lihtsalt Diokletianus. Aastal 293 p. Kr. käskis ta alustada Spliti palee ehitust ning 12 aastat hiljem, mil ta võimust loobus, sai parajasti ehitus ka valmis.
Tegu oli tõeliselt massiivse, nelinurkse Rooma kindluse tüüpi paleega – müürid olid 170-200 meetri pikkused ning 15-20 m kõrgused. Ruumi oli seal peaaegu sama palju kui Kristiine keskuses Tallinnas (kes teab, see teab). Õnneks ei pidanud ta seda maja üksi koristama, palees ja selle ümbruses elas kokku 8-10 000 inimest, kes kõik olid kuidagi selle kompleksi ja aedade käigushoidmisega seotud. Aga sellest paleest võib-olla veidi hiljem.
![]() |
Spliti uus- ja vanalinn |
![]() |
Diokletianuse palee algsel kujul |
![]() |
Spliti katedraali krüpt |
Suure turismilinna staatusel on alati nii head kui vead. Hea on see, et tavaliselt tähendab see seda, et seal on midagi põnevat teha või vaadata. Vigade alla saab paigutada aga suured rahvasummad, tunglemise ja saastakaubanduse. Need kõik miinused (õnneks plussid samuti) olid ka esindatud Splitis, kõige rohkem riivas silma see kaubandus. Just vanalinna kõige tähtsama müürivärava juurde oli üles pandud üks ilmatuma kole telklinnak-turg, kus müüdi sisuliselt kõike – midivuplitest autorehvideni. Põhirõhk oli muidugi erineval suveniirikolal, millele vilkad Hiina käekesed olid peale kriipinud sõna „Split“. Täpselt samasuguseid kotte, kruuse, särke, tuhatoose, võtmehoidjaid jne on võimalik osta üle maailma, lihtsalt sõnad on peal teised – „Paris“, „New York“, „Buenos Aires“, „Delhi“.
![]() |
Turg palee katakombides |
Iseenesest võib ju öelda, et ära kurat mine sinna turule, kui sulle ei meeldi. Et mida sa virised? Aga vot ei saa Spliti vanalinna muudmoodi (kui tulla sadama poolt) kui pead sealt ennast läbi vedama. Vaated iidsele linnamüürile olid ka kaetud – selle asemel sai vahtida kilest telke, kikivarvule tõustes nägid ka veidi linnamüüri. Leidsime siiski enestes selle jõu ja murdsime vanalinna välja.
![]() |
Diokletianuse palee alumise korruse võimsad võlvid |
![]() |
Vana pensionär ise - kullast medaljonil |
All katakombides konnates oli eriti tunda sellist vana-Rooma hõngu, sest just katakombide osa on kõige paremini säilitanud kunagise palee struktuuri. Mida ma selle all silmas pean on see, et katakombid on kunagise palee esimese korruse koopia (ruumide paigutuse mõttes). Lihtsalt ilma akendeta versioon. Ning need on sellisel kujul säilinud seetõttu, et… kuidas seda nüüd kõige viisakamalt öelda… et need olid pärast Rooma aja lõppu kasutusel jäätmepunktina ehk siis maakeeli: täidetud sita ja saastaga. Uuemal ajal on neid ruume jõudumööda puhastatud ja seetõttu ongi rahval täna võimalik nautida kunagise keisripalee võimsaid võlvsaale. Ning kui keegi nüüd mõtleb, et ma selle „vana-Rooma hõngu“ all mõtlesin midagi räpast ja haisvat, siis ei mõelnud. Kui poleks infobukletist selle kohta lugenud, siis ei oleks eales aimanud, et kunagises kloaagis ringi jalutame.
![]() |
Osaliselt säilinud/taastatud palee II korrus |
Lahe oli muidugi ka see katedraal, kus olid väga tugevad vana-Rooma mõjud. Ausalt öeldes oli raske aru saada, et kust algas katedraal ja kus lõppes Diokletianuse mausoleum. See oli niivõrd segunenud. Pilti meil sellest kohast pole, kuna pildistamine oli seal keelatud. Üks kutt üritas seal isegi korda pidada, kuid ta polnud väga edukas, sest hoolimata suurtest siltidest ja palvetest, käis ligikaudu iga 10 sekundi tagant 1 välgusähvatus selles suhteliselt pimedas ruumis. Ning pildistajateks olid reeglina erinevad telefonipiltnikud, kes siis oma suureks üllatuseks avastasid, et kauni katedraali sisevaate asemel paistis telefoniekraanilt vastu legendaarne foto: „10 neegrit kolme musta kassiga süsimustal ja pilvisel ööl, kõigil silmad kinni“. Ehk siis midagi ei tulnud välja ning siis tuli muidugi veel proovida, sest ilmselgelt peaks ju see mitme-miljardi-megapiksline superkaamera-telefon tegema imepilte igas olukorras, reklaamis ju oli nii. Aga ka teine katse ebaõnnestus alati. Kõikidel piltnikel oli veel üks ühisosa - tuima näoga ignoreeriti juba täiesti lootusetult endast väljas olevat ja katedraali kohta tavatult kõva häält tegevat valvurit. Miks inimesed ometi ei või aru saada, et kõik kohad ei ole pildistamiseks? Võiks ju veidike respekteerida nende inimeste soove, kelle juures nad külas on.
![]() |
"...suured sõjasangarite plakatid..." |
Kuna iga teine söögikoht oli pitsarestoran, siis oli väga raske neid tühja kõhuga ignoreerida – pitsakettad keerlesid silme ees ja ill vaikselt jooksis. Lõpuks andsime alla ja säädsime oma kaunid tagapalged ühel kaunil väljakul asuva pizzeria õblukestele metalltoolidele. Arvan, et neid pitsakohti pole Splitis palju mitte seetõttu, et linnal oleks tugev minevikuside Itaaliaga vaid seetõttu, et laevaühendus Itaaliaga on tihe ja üsna kiire (ca 5 tundi). Vanalinna peal kuuliski peamiselt Itaalia keelt ning ka klienditeenindajad olid kakskeelsed, kusjuures inglise keel ei kuulunud nende kahe hulka.
![]() |
Mõnus Spliti vanalinn |
Täis kõhuga komberdasime veel veidi vanalinna päikesekuumadel tänavatel sihitult ringi ning pärastlõunal kimasime oma laagripaika tagasi. Motopidu oli täies hoos. Põristati taas tsikleid ja muusika mängis. Me ei lasknud end selles häirida - tegime väiksed supelused ning õhtu oligi peagi käes. Sellel hetkel kui valmis meie mõnus õhtusöök, astus linnas pealeaval üles ka esimene esineja. Taas oli tuulevaikne, mahe suveõhtu, mistõttu saime tänagi kontserdist osa. Õhtut alustas üks naisterahvas, kes laulis kantri- ja rokilugusid. Sõime head toitu, libistasime veini, kuulasime muusikat ja lainete loksumist. Idüll missugune!
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar