![]() |
Sloveenia viinapuuistandus |
![]() |
" Viinamarjad olid pisikesed aga üsna magusad" |
Viinamarjasid sai ka ühes kohas proovitud, need tumedad olid pisikesed aga üsna magusad. Kusagil lõunapaiku jõudsime suuremale teele tagasi ja sealt olid Škocjani koopad kiviga visata. Tegelikult ei ole need teps mitte Sloveenia kuulsaimad koopad, sealsamas lähedal asuv Postojna koobastikukompleks on tõeline turismihitt. Seda külastab ligikaudu pool miljonit inimest aastas ning nagu reisijutud pajatavad, on sellest saanud üks tõeline rahvarikas teemapark. Seesama fakt meid veidi ka hirmutas, päris Disneylandi ei viitsinud minna. Škocjani satub aastas 5 korda vähem inimesi ja seda kiideti erinevates reisijuttudes vaat et lahedamaks paigaks, kuid seal on oluliselt väiksem küünarnukitunne on kaaskülastajatega.
Škocjani koopad |

![]() |
Škocjani koopad |
Kuna pilti sees teha ei lastud, kasutan netiavarustest leitud pilte. Jutt pärineb nii giidilt kui kaasa saadud infobuklettidelt.
Škocjani koopad on täiesti looduslikud, nende loomises on süüdi Reka jõgi (st Jõe jõgi, vt ka Külaküla küla Hiiumaal). Karstialal on Reka uuristanud ja lahustanud lubjakivi niipalju, et on tekkinud võimsad koopad. Mõned sajad tuhanded aastad tagasi kukkus aga selle suure uuristatud süvise lagi sisse, moodustades 2 koobast – Velika dolina (kuni 165 meetri sügavune) ja Mala dolina (120 meetri sügavune). Neid ühendab looduslik sild, mis on kunagise koopalae jäänuk.
![]() |
Škocjani koopad |
![]() |
Škocjani koobastiku väljapääs |
![]() |
Škocjani koopasuue ja tavamõõdus hiina turist |
Lisaks inimtekkelistele taimedele, elab koobastikus sees ja ka selle sisselangenud osas (st väljas) mitmeid looma-, linnu- ja bakteriliike. Maa-alused elanikud e siis need, kes koobastes sees elavad, on pidanud väga jõuliselt selleks kohanduma. Sest päikesevalgus siia ei jõua ning toitaineid nüüd ka ülemäära palju pole. Plusspoolele jääb aga see, et siin pole aastaaegu. Suvel ja talvel on praktiliselt sama temperatuur ning kliima on niiske (mis on loomadele sobilik). Arvestades kõike seda, on siinsete elanike ühisteks tunnusteks pigmendi puudumine, väga hästi arenenud nägemis- ja lõhnameel, aeglane ainevahetus ja reproduktsioon ning üsna pikk eluiga. Tüüpilised elukad, kes maa all elavad on mardikad, ämblikud, koorikloomad, ussikesed, sajajalgsed, koopa-ööliblikad, salamandrid ja nahkhiired. Viimased on ainsad, kes ka koopast väljaspool käivad (st lendavad)
![]() |
Kunagise koopa sisselangenud osa |
![]() |
Sellest koopast leiti pronksiaegseid esemeid |
![]() |
Maa-aluste koskedega jõgi |
![]() |
Sisselangenud laega koopa sein |
![]() |
Kunagise koopa sisemus - mõtle vaid lagi juurde |
Sealt edasi minnes olime juba maapinnale üsna lähedal – selle viitas ka loodus. Näiteks kasvas ühes paigas hulgaliselt metsikuid alpikanne (mis on sellised paari tikutopsi suurused) ning siin-seal oli vudimas näha ka sisalikke.
Elamustest tiinena jõudsime lõpuks auto juurde tagasi. Ning enne kui jõudsime öelda „Poslovite“ ja „Benvenuto“ („Head aega“ ja „Tere tulemast“ sloveeni ja itaalia keeles), olime juba ületanud Itaalia piiri. Jah, Sloveeniaga oli selleks korraks siis ühel pool, see maa suutis ikka väga korralikult üllatada ja end meie meeltesse talletada.
Itaaliasse minekul oli üks üsna konkreetne ja labane põhjus. Tahtsime poodi minna ja endale koju kaasa odavat kaupa osta. Trieste linna mõni suurem kaubakeskus tundus selleks sobiv paik olevat. Plaan oli lihtne, kuid teostus mitte nii väga. Kuigi Trieste on oma ca 200tuh elanikuga Itaalia mõistes pigem küla, siis pindalalt oli tegu päris suure sadamalinnaga. Ning kuna see pindala oli laiali laotatud veel mäeküljele, siis tiirutasime seal esiotsa ennast ogaraks, et üldse kuhugi jõuaks. GPS-st ka abi polnud, sest need kaubakeskused, mida meile soovitati, olid kesklinna väikepoed. Lõpuks võtsime kasutusele talupojamõistuse – vaatasime, et kuhu poole jäävad elurajoonid (mägises linnas annab seda kaeda) ning põrutasime sinnapoole (lõunapoole). Muuhulgas läbisime kauni vanalinna, millest ka pilt.
![]() |
Piazza Unita d'Italia ja Trieste raekoda |
Käru oli päris täis ja autosse pakkimine võttis aega, aga ära pakkisime. Ja siit veel meeldetuletus – kui sellise alkolaadungiga üle EU või Schengeni piiri sõidate, hoidke ostutšekk alles. Meiega midagi ei juhtunud, kuid teoorias oleks võinud juhtuda see, et oleks mitu korda tollimaksu ja aktsiisi pidanud tasuma.
Horvaatia piiril olime mõnekümne minutiga ja piiriületus läks kiirelt. Oli selge, et eestlased ei ole siin eksikülalised, sest Horvaatia piirivalvur hüüdis meie passe nähes äratundva pilguga: „Aa, Estonija“. Sama kiirelt kadus ka meie lootus saada passi mõni uus tempel, viibati, et me kiirelt edasi sõidaks.
Kui horvaadist piirivalvur Eestit teadis, siis oleks vast õiglane ka nende maad veidi tutvustada. Kaks peamist asja, mida keskmine eestlane Horvaatiast teab on see, et seal oli sõda ja et seal asub kuurortlinn Dubrovnik. Spordihuvilisemad indiviidid teavad ka seda, et tegemist on spordimaaga (jalgpall, korvpall, sõudmine). Keda ajalugu ei huvita, võib järgnevad kursiivis lõigud vahele jätta.
Horvaatia Vabariik (Republika Hrvatska) oma 56,5tuh ruutkilomeetriga ei olegi väga palju suurem kui Eesti, kuid seal elab 4,3 miljonit inimest (90% katoliiklastest horvaadid), kellest omakorda viiendik elab pealinnas Zagrebis. Kui vaadata maakaarti, siis torkab silma riigi eriskummaline kuju, eks see on suuresti minevikusõdade tulemus, on ju see piirkond olnud alati konfliktide keerises. Samas tundub see väga mõnus koht elamiseks – Aadria meri, üle 1000 saare, Dinaari Alpid ja vahemereline kliima.
Horvaadid jõudsid sellele territooriumile 7.-l sajandil. Kust nad tulid või miks nad tulid, ei tea mitte keegi (ok, ok ilmselt teatakse, kuid ma ei viitsinud seda välja uurida J). Vaikselt sääti end sisse ja siis otsustati teha kuningriik – Tomislav krooniti horvaatide kuningaks aastal 925. Huvitavalt kombel avastasid täpselt samal aastal eestlased asjaolu, et vesi on märg ja tuli põletab (NB! kontrollimata fakt). Varasemalt elasid nendel maadel liburnialased ja illüürlased ning tegemist oli Dalmaatsia nimelise Rooma Impeeriumi osaga. Spliti linna ehitati isegi suur palee, et keiser Diocletianus saaks seal oma vanaduspõlve pidada.
Aga niisiis horvaadid… Kaks sajandit oldi iseseisvad, kuid siis mõeldi, et seltsis on segasem ja loodi liit Ungariga (aastal 1102). 400 aastat hiljem kui türklased olid riigi praktiliselt vallutanud, valis Horvaatia Parlament (aastaks 1527 oli parlament eksisteerinud juba neli sajandit!!) Austria keiser Ferdinandi oma riiki juhtima (loe: kaitsma). Ning ega need vahepealsed aastad ei olnud ka ainult rahuaastad – keskajal nagistati pidevalt naabritega, kõige rohkem käisid pinda veneetslased, kellel õnnestus ka suur osa rannikualadest enda kontrolli alla saada (v.a Dubrovnik). Türklastega madistati paarsada aastat kuni lõpuks siis saadi oma tahtmine. Kuigi kaotati osa oma kunagisest territooriumist – see on nüüd praeguse Bosnia-Hertsegoviina käsutuses.
Austria-Ungari Keisririigi koosseisus oli praegune horvaatide maa esimese maailmasõjani. Siis tuli lühike Sloveenide-Horvaatide-Serblaste riigi periood, Jugoslaavia Kuningriik ja pärast Teist Maailmasõda juba Sotsialistlik Jugoslaavia Föderatsioon. Kõik need valitsejad, vallutajad ja sõbrad (austerlased, roomlased, türklased, ungarlased jt) on jätnud oma jälje kohalikku arhitektuuri, keelde, kommetesse, toitu ja paljusse muusse.
Iseseisvuse taastamise peale hakati mõtlema 1980.-te lõpus, mil Franjo Tuđmani juhtimisel asuti nõudma suuremat sõltumatust Jugoslaavia Föderatsioonist. See aga ei meeldinud serblastele, kes kuulutasid osad Horvaatia alad iseseisvaks Serbia Krajina Vabariigiks. Nii need pinged kasvasid ja peagi pärast iseseisvumist (iseseisvus kuulutati välja aastal 1991) läks madinaks kui Jugoslaavia Rahvusarmee ja Serbia paramilitaarsed üksused ründasid. Aasta lõpuks ei kontrollinud Horvaatia juba 2/3 oma territooriumit, sest rünnati igast kandist. Kui serblastel põhinev ründav armee oli pigem hästi varustatud, aga madala moraaliga, siis kaitsvatel horvaatidel oli vastupidine seis. Sõjatehnikat väga polnud, aga kaitsti kodumaad… Rünnati kõiki olulisemaid linnu, arhitektuuri pärli ja UNESCO kaitse all olevat Dubrovnikut pommitati valimatult (ligikaudu 60% vanalinnast sai kannatada). 1991 detsembris aga hakkasid horvaatidel sõjalised operatsioonid õnnestuma ning hakati maad tagasi võitma. Sellel hetkel hakati Horvaatiat ka iseseisva riigina tunnustama (esmalt Island, siis Saksamaa). 1992 jaanuaris sõlmiti ÜRO toel relvarahu, mis jäi kestma aastaks. Jätkusid mitmed väiksemad konfliktid ja tänu Bosnia sõjale valgus sealt riigist Horvaatiaasse tohutult põgenikke, mis hakkas suuresti majandust kurnama. Samal ajal olid relvakonfliktid ka horvaatide ja Bosnia-Hertsegoviina armee vahel, mis õnneks lõppesid 1994-ks aastaks. Augustis 1995 alustas Horvaatia armee uuesti aktiivset sõjategevust ja 100 000 meest koondava operatsiooni eesmärk oli riigi territooriumi enda kontrolli alla võtmine endistes piirides. See õnnestus, kuigi antud operatsioon oli ka üks tulevikumurede põhjuseid – horvaadid hakkasid tegelema etnilise puhastusega ja mitusada tuhat serblast kihutati oma maalt minema. Sama aasta lõpus said kõik pooled aru, et Horvaatia võit on täielik ning tänu sellele sõlmiti rahuleping, mis kohustus serblasi okupeeritud aladelt tagasi tõmbuma (osadest paikadest 2 aasta jooksul). Sõja hind oli muidugi ränk – 12 000 tapetut horvaatide poolel (+52 000 haavatut) ning ligikaudu 20 000 langenut vastaste poolel. Aga aitab sõjajutust, see oli vajalik tausta avamiseks, kuid tänaseks päevaks on sellest juba mõnda aega möödas. Täna on Horvaatial näiteks juba hästi kõrge inimarenguindeks (2011: 46. koht, Eesti 34. koht) ning peagi (2013 suvel) saab temast Euroopa Liidu järgmine liige. Seega riik on sellest kohutavast tragöödiast taastunud. Vähemalt välimiselt.
Meie Horvaatiasse jõudmise ajaks polnud seal sõjakoledustest enam väga palju märke. Tervitajateks olid (jätkuvalt) kuum ilm ning veidi muutunud maastik. Kui Sloveenias leidus mägedes väga palju lopsakust, siis siinsetel küngastel hakkas rohelus tasapisi taanduma. Maapinna värvuses võimutsesid punased toonid ning oli näha, et tegemist on oluliselt kuumema kliimaga riigiga kui see oli Sloveenia.
Suunaks oli võetud meil Istria poolsaarel, Aadria mere ääres asuv Poreči linn. Ligikaudu 1 tund pärast piiriületust olime kohal. Pärast mõningast linnas ringisõitmist oli selge, et kodumajutus oli siin kõige loogilisem ööbimisvorm. Oli raske leida maja, millel polnud silti „Zimmer“ või „Camere“. Tundus, et kui sa kodumajutust ei pakkunud, siis olid veidi lihtne või siis kodutu.
![]() |
Meie öömaja Porečis |
Niipea kui asjad ära pandud, tormasime ranna poole, sest õhtu oli käes ja suur soov oli täna veel end Aadria merre kasta. Randa jõudsimegi päikeseloojangu ajaks. Väga kauni päikeseloojangu ajaks. Vesi oli mõnusalt soe ja kosutav ning vaated kütkestavad. Tagasi oma apartemendi juurde naasesime juba pimedas. Majja sisenemiseks tuli muide läbida üks sõrestikust varjualune, millel kasvasid viinamarjad ja kiivid. Teel nägime aedades kasvamas laime, granaatõunu, aprikoose, sidruneid jms. Mnjaa, olime jõudnud sooja kliimasse.
Õhtu veetsime vaheldumisi nii rõdul istudes kui elutoas teleka ees. Pildikastist tulev alguses natuke hämmastas – esimesed 10 kanalit olid mingid islamiusu propagandakanalid. Mida kuradit? Kui kaugele lõunasse me nüüd siis ikkagi sõitsime? Horvaatia oli vähemalt Eestist väljasõitmise hetkel veel katoliiklik maa. Puldiga edasi klõpsides jõudsime lõpuks ka teistsuguste programmideni – peamiselt itaaliakeelseteni. Tegelikult see Istria poolsaar paistiski nagu väike Itaalia – oma arhitektuuri ja lugematute viinapuuväljade ja pizzeriatega. Eks siis homme näeb, et kas Poreči vanalinnas ringi jalutades jääb sama mulje.
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar